آموزش هوش مالی و بیزینس کوچینگ

اولین رئیس جمهور ترکیه «اتاتورک»

اولین رئیس جمهور ترکیه «اتاتورک»Reviewed by مهسا فرازمند on Jul 11Rating:

اولین رئیس جمهور ترکیه «اتاتورک»

مدت زمان تخمینی برای مطالعه این مقاله1:30 دقیقه می باشد

 مصطفی کمال که به لقب« اتا تورک» شهرت یافته است در سال ۱۸۸۱ در سالونیک که اکنون جزو یونان است ودر ان زمان در قلمرو امپراطوری عثمانی بود، به دنیا امد. مصطفی در سن هفت سالگی  پدرش را از دست داد ودر دوازده سالگی پس از اتمام تحصیلات ابتدایی وارد مدرسه ی نظام شد. شش سال بعد در دانشکده ی افسری قسطنطنیه (استانبول فعلی) پذیرفته شد و در سال ۱۹۰۳ با درجه افسری وارد خدمت ارتش کردید.

 دانشجوی بسیار باهوشی بود و لقب « کمال» که بعدا روی اسم او ماند از طرف فرمانده این دانشکده به او داده شد (در ان زمان ترکها نام خانوادگی نداشتند و به اسم کوچکشان خوانده می شدند.)

او در اغاز خدمت خود در ارتش ترکیه به نهضت ترکهای جوان پیوست و دوستی و اشنایی او با «پیر لوتی» نویسنده مروف فرانسوی که مدتی در قسطنطنیه به سر می برد در افکار او تاثیر زیادی بر جای گذاشت. مصطفی کمال در مقام فرماندهی یک واحد سواره نظام در جنگ با ایتالیا در لیبی(۱۹۱۱) و درجنگ های بالکان علیه نیروهای ایتالیایی در سالهای ۱۹۱۲و۱۹۱۳ جنگید.در سال ۱۹۱۵ که نیروهای انگلیس و فرانسه قصد تصرف«گالیپولی» و کنترل تنگه ی داردانال و بغاز بوسفر را داشتند، مصطفی کمال فرمانده نیروهای مدافع گالیپولی بود و با ابراز شجاعت در این جنگ و عقب راندن نیروهای مهاجم شهرت زیادی کسب کرد. مصطفی کمال سپس در جنگهای قفقاز و سوریه جنگید و در پایان جنگ اول جهانی درجه ی ژنرالی داشت.

هنگامی که کمال در سال ۱۹۱۹ به قسطنطنیه بازگشت،ترکیه در جنگ شکست خورده و پایتخت امپراطوری عثمانی در تصرف سربازان انگلیسی و فرانسوی بود.در قسمت اسیایی ترکیه (اناتولی) اغشاشاتی بروز کرده و کنترل امور، به خصوص در قسمت شرقی این کشور به کلی از دست دولت مرکزی خارج شده بود. تنها افسر واجد شرایط برای سرکوبی این اغتشاشات مصطفی کمال بود که با سمت فرماندار کل ایالات شرقی ترکیه در راس یک واحد نظامی به این منطقه اعزام گردید.

مصطفی کمال با استفاده از احساسات  برانگیخته ی مردم علیه اشغالگران یونانی  و حکومت سلطان محمد ششم در قسطنطنیه که به تصمیمات کنفرانس پاریس گردن نهاده بود،سر به شورش برداشت و روز ۲۳ اوریل سال ۱۹۲۰ یک حکومت موقت در« انقره»( انکارای فعلی که در ان موقع شهر کوچکی بود)تشکیل داد. اولین رئیس جمهور ترکیه 

مصطفی کمال طی سالهای ۱۹۲۰ و ۱۹۲۱ در چند جنگ از یونانی ها شکست خورد و یونانی ها تا« اسکی شهرظ که محل تقتطع راه اهن شرق و غرب ترکیه است رسیدند. اولین رئیس جمهور ترکیه «اتاتورک»

تاکتیک مصطفی کمال دز این عملیات کشاندن نیروهای یونان به مناطق کوهستانی داخل ترکیه و گستردن خط جهه بود که کار رساندن تدارکات و مهمات را به انها دشوار تر می کرد.

بعد از این پیروزی،توجه جهانیان به مصطفی کمال و حکومت موقت او در «انقره» جلب شد و از سلطان محمد ششم که هنوز در قسطنطنیه دعوی خلافت و سلطنت را داشت جز نامی باقی نماند.

دولت جدید التاسیس شوروی و همچنین دولت فرانسه که بر سر ماترک امپراطوری عثمانی با دولت انگلستان اختلاف داشت به همکاری با مصطفی کمال اظهار تمایل کردند و مصطفی کمال با دریافت اصلحه و مهمات از شوروی و فرانسه،در تابستان ۱۹۲۲ حمله نهایی خود را برای بیرون راندن یونانی ها از خاک ترکیه و بندر ازمیر ااز کرد.یونانی ها که انتظار این حمله را نداشتندبه کلی غافلگیر شدند و سراسیمه دست به عقب نشینی زدند. اولین رئیس جمهور ترکیه «اتاتورک»

ازمیر روز نهم سپتامبر۱۹۲۲ به تصرف ترکها درامد و روز سیزدهم سپتامبر اتش سوزی عظیمی در این شهر روی داد که سه روز به طول انجامید و بیش از نیمی از شهر را به ویرانه ی سوخته ای مبدل ساخت. 

بعد از فتح ازمیر،قسطنطنیه( استانبول بعدی) نیز بدون مقاومتی تسلیم نیروهای نصطفی کمال شد، ولی الغاء رژیم سلطنتس در ترکیه که با مذهب پیوند خورده بود کار اسانی به نظر نمی رسید. مصطفی کمال برای حل این مشکل مقام سلطنت و خلافت مسلمین را به عنوان یک مقام مذهبی حفظ کردو ضمن القاء رژیم سلطنتی و خلع سلطان محمد ششم از سلطنت، مقام خلافت مسلمین را به عنوان یک مقام مذهبی حفظ کرد و پسر عموی سلطان  مخلوع« عبدالمجید» را به این سمت برگزید.

مجلس جدید ترکیه روز ۲۹ اکتبر سال ۱۹۲۳ مصطفی کمال را به ریاست جمهوری انتخاب کرد و یک سال بعد با لغو مقام خلافت دوران دیکتاتوری بلا منازع مصطفی کمال اغاز گردید.مصطفی کمال که بعدا از مجلس کبیر ملی ترکیه لقب «اتاتورک» گرفت، طی چهارده سال حکومت مطلقه نفوذ روحانیت را در ترکیه از میان برد ،اساس مذهب را تضعیف کرد، اداب و رسوم غربی را در ترکیه رواج داد وحتی کتابت را نیز از خط عربی به الفبای لاتین تبدیل کرد و سرانجام رسما ترکیه را یک کشور غیر مذهبی (لائیک) اعلام نمود. بالاخره اتاتورک در سال ۱۹۳۸ در سن ۵۷  سالگی در گذشت.

 
چنانچه موفق به اتمام این مقاله در مدت زمان تخمینی نشده اید به سایت تست تند خوانی مراجه نمایید
 
تیم آموزشی ماهان تیموری 
ارائه دهنده ی آموزش های  کارآفرینی ، افزایش فروش ، کسب و کار خانگی

نظرات شما نسبت به زندگینامه ریچارد لفراک ,برای تمام اعضای محترم سایت و تیم آموزشی ماهان تیموری بسیار مفید وسازنده می باشد.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.